Simona Halep este în finală la Wimbledon după ce a învins-o pe Elina Svitolina cu 6-1 6-3

Simona Halep (locul 7 WTA) a învins-o pe Elina Svitolina (locul 8 WTA) cu 6-1, 6-3, în semifinala de la WIMBLEDON 2019. Românca este pentru prima dată în FINALA de grand șlem de la LONDRA!

HALEP – SVITOLINA LIVE. Simona Halep s-a calificat în premieră în finala turneului de la Wimbledon, al treilea de Mare Şlem al anului, joi, după ce a învins-o în penultimul act pe ucraineanca Elina Svitolina cu 6-1, 6-3.

În finala de sâmbătă, Halep o va înfrunta pe câştigătoarea dintre americanca Serrena Williams, finalista de anul trecut, şi cehoaica Barbora

Simona Halep este al doilea reprezentant al României care joacă finala la Wimbledon, după Ilie Năstase, care a pierdut finalele din 1972 şi 1976.

Pentru Halep este a cincea finală de Mare Şlem din carieră, după cele din 2018 de la Australian Open, 2014, 217 şi 2018 (campioană) la Roland Garros. Doar la US Open românca nu a apucat să joace cu trofeul pe masă, având o semifinală în 2015.

Halep beats Svitolina

The final awaits…Simona Halep reaches her first ever #Wimbledon final after beating Elina Svitolina 6-1 6-3

Publicată de Wimbledon pe Joi, 11 iulie 2019

LIVETEXT

SETUL 2

6-1, 6-3: GAME SET ȘI MECI!!! Victorie superbă a Simonei Halep și suntem în finala de la Wimbledon. Simo e la prima finală din carieră la turneul englez!

5-3 pentru HALEP!

4-3 pentru Halep, tot mai aproape de FINALĂ! Lung de linie trimite românca, două mingi de break, 15-40.

3-3 revenire spectaculoasă a Simonei pe serviciul ucrainiencei.

3-2 pentru Svitolina!

2-2 HALEP închide punctul în lungul liniei (40-0). Un nou game alb

2-1 pentru Svitolina! Ucraineanca revine la conducere!

1-1 GAME ALB făcut de Simona!

1-0 pentru Svitolina.

SETUL 1 încheiat după 43 de minute!

– 6-1 SET câștigat de HALEP! 6 mingi de SET anulate de Svitolina, după un GAME de 10 minute.

–  5-1 SUPER SIMO, la un pas de a câștiga setul! Simona reușește să închidă game-ul cu o lovitură excepțională, după o scurtă grea a adversarei. Halep servește pentru set.

– 4-1 pentru Simona, care o ține în expectativă pe ucraineancă

– 3-1 pentru Simona, care s-a dovedit extrem de rapidă în fața adversarei.

– 2-1 pentru Halep! Ucraineaca a reușit un BREAK rapid.

– 2-0 pentru româncă. Simona este în mare formă. Svitolina a salvat trei mingi de break, însă nu a fost suficient!

1-0 pentru Simona. Meciul a început cu un game maraton. Simona este destul de agresivă.

ORA 15.08: Începe meciul: Simona servește prima!

ORA 15: Cele două jucătoare au ieșit la încălzire!