Ștefan Ion, propus ministru al Dezvoltării, a fost avizat negativ în comisiile reunite pentru administrației publică din Parlament, fiind al doilea liberal care a primit un astfel de aviz, după Florin Cîțu, nominalizat la Ministerul Finanțelor. Au fost 19 voturi „împotrivă” și 17 voturi „pentru” în comisiile parlamentare, potrivit Mediafax.
Controversatul liberal a intrat în atenția opinie publice în ultimile zile datorită explicațiilor haluciannte referitoare la casa de 910 metrii pătrați pe care o deține spunând că mansarda a apărut dintr-o eroare fără să vrea.
Într-un material realizat de Digi24 anul trecut, liberalul dădea vina pentru construcția faraonică pe constructor și pe soția lui. Constructorul ar fi greșit o grindă și așa s-a trezit cu etaj în loc de mansardă, iar soția lui a fost cea care și-a dorit o casă mare.
Deputatul a spus că s-a resemnat cu ideea, nu poate să dărâme casa.
Ştefan Ion:“Nu sunt băiat pretenţios aşa. La mansardă nu cred că am urcat de două ori pe an, aşa a fost, a greşit constructorul o grindă şi a ieşit mansarda etaj. Dar, asta e viaţa, doar n-oi dărâma casa. Ea şi-a dorit casă mare, ea să plătească”
“Nu am spus niciodată că nu este mare, ba, din contră, eu sunt primul care spune că este o casă mare şi nu o recomand nici tinerilor, nici celor care doresc să îşi facă o casă acuma, să nu îşi facă aşa ceva. 120 mp, 130 mp, 140 mp cu garaj cu tot. E greu să ajungi dintr-o parte în alta, dacă uiţi telefonul la parter ai o problemă. Eee, cam aşa stau lucrurile”, a mai spus Ştefan Ion.
