Seful DSU Raed Arafat a declarat duminica seara la Antena 3 ca se astepta la o vaccinare in masa pana in luna febraurie-martie 2021 daca la inceputul anului viitor vaccinul va fi distribuit. Acesta a spus de asemenea ca pana in primava-vara anuluii viitor oamenii nu vor putea sta linisititi si ca pana oamenii trebuie sa se invete sa traiasca cu virusul si sa respecte regulile impuse de autoritati.
„Eu nu mă aştept la o vaccinare în masă înainte de februarie-martie dacă vaccinul începe să fie vândut şi distribuit la început de an. Este o problemă de logistică la nivel internaţional (…) România va primi partea sa din fiecare tranşă distribuită la nivel european. Până la primavara – vara anului viitor nu vom sta liniştiţi. Va trebui să învăţăm să trăim cu virusul şi să respectăm toate regulile pe care unii ne îndeamnă să nu le respectăm. Totul depinde de noi”, a spus secretarul de stat, la Antena 3.
