Seful DSU Raed Arafat a declarat duminica aseara la Antena 3 ca una dintre pricipalele cauze care au dus in ultimele saptamani la o crestere foarte mare a numarului de cazuri de coronavirus sunt petrecerile cu foarte multa lume invitata ale politicienilor care au castgiat alegerile la data de 27 septembrie. Acesta a spus ca in nu mai putin de 3.300 de localitati din intreaga tara, cei care au castigat localele au organizat petreceri spontane cu zeci/sute de invitati si cere ca pentru parlamentarele de la 6 decembrie aceste petreceri sa fie interzise.
„La alegeri trebuie să fie respectate toate regulile. Sunt reguli foarte clare pentru toată perioada de campanie, pentru ziua de vot. Şi o să insistăm ca, după ziua de vot, la anunţarea rezultatelor, să nu existe niciun fel de ieşire, sărbătorire, contact fără mască. Exact asta am văzut la locale şi poate că acolo a avut un impact serios. Va trebui să le interzicem chiar în scris, probabil, de acum, ca să fim sigur că acest lucru nu se va întâmpla atunci. Nici la locale acest lucru nu era permis şi totuşi s-a întâmplat”, a declarat Raed Arafat la postul de stiri.
