Avocatul Poporului, Renate Weber, a declarat joi seara, la Antena 3, ca instiutia pe care o conduce a sesizat Garda de Mediu referitor la bradulde Craciun dedicat copiilor compus din doze de vaccin folosite. Acesta a declarat ca romanii trebuie sa stie daca nu constiutie un pericol pentur sanatate un brad compus din deseuri.
„E o sărbătoare creştină, religioasă. Ţine, până la urmă, şi de identitatea culturală a acelor copii. Oare aşa trebuie făcut într-un parc pentru copii un brad de Crăciun? Acolo scrie Palatul Copiilor, e făcut pentru copii. Că de-aia ne-am sesizat. Iertaţi-mă, nu ne-am sesizat, de exemplu, de bradul scheletic din Târgul de Crăciun. Ăla, na, e făcut pentru toată lumea. Dar ăsta este chiar al copiilor şi e o petiţie pe care am primit-o”, a afirmat Weber.
Avocatul Poporului se declară „o adeptă a reciclărilor”, dar consideră că puteau fi găsite „alte formule” în locul dozelor de vaccin.
„Şi putea să fie făcut un brad din orice – din cărţi uzate, din doze de sucuri. Dar să vedem dacă, într-adevăr, deşeurile care îţi rămân de la vaccinare prezintă siguranţă. Cred sincer că pentru copii puteau fi găsite şi alte formule”, a spus Renate Weber.
