Desi asa zisa „presa” a anuntat galagios ca masinile apartinand mai multor ambasadaori ar fi fost vandalizate, realitatea este cu totul alta. Diversionistii de la protestul din fata Parlamnetului din acesta dupa amiaza au vandalizat intr-adevar niste masini, dar nicuna nu apratinea vreunui ambasador, asa cum s-a spus initial. Anuntul a fost facut in urma cu scurta vreme, in Parlament, de minsiterul de Interne Lucian Bode. Ramane de vazut daca asa zisele institutii ale statului se vor obosi se ii identifice pe diversionistii respectivi si sa ii traga la raspundere conform legilor in vigoare.
”Este regretabil, la 32 de ani de la Revoluţia română (…) să vedem astfel de manifestări care nu au nicio legătură cu libera exprimare şi cu jocul democratic”, a declarat, marţi, ministrul de INterne, Lucian Bode.
Acesta a precizat că a cerut să nu fie folosită forţa.
Am cerut să nu folosească sub nicio formă forța și violența. Nu au folosit forța, nu au folosit echipamentele din dotare. Protestu din curtea Palatului Parlamentului s-a terminat fără violență în schimb așa cum ați putut vedea, am văzut că unii dintre protestatari s-au dedat la distrugeri. Am văzut câteva mașini distruse. De asemenea avem înregistrări și am legitimat foarte multe persoane. Urmează ca în orele ce vin să îi identificăm, să îi chemăm la audieri și să-i tragem la răspundere. Nicio o mașină aparținând corpului diplomatic nu a fost vandalizată.
