Daca ar fi organizat un concurs legat de aruncarea responsabilitatii, Guvernul actual dar si sefii actuali ai diverselor institutii ar castiga probabil cu brio. Arafat a explicat cum DSU nu poarta nicio raspundere pentru cele petrecute in acesta dimineata la Spitalul din Constanta unde 7 persoane cel putin internate la sectia de teriape intensiva au murit in urma unui incendiu produs protrivit informatiilor din pana in acest moment din cazua unei priza defecte, ceva similar cu ce s-a intamplat deci la Matei Bals la inceputul acestui an.
„Eu sunt șeful Departamentului Pentru Sitauții de Urgență. DSU are două roluri. Principalul rol este coordonarea structurilor de intevenție în situațile de urgență. Din păcate pe noi ne vedeți când avem situații de urgență, nu ne vedeți când situația este ok și eu apar când există o problemă gravă, că dacă nu e gravă nu apar eu și sunt colegii mie pe plan local care apar și vorbesc. Vin când este ceva grav. În rolul departamentului IGSU are un rol pe partea departamentului de prevenire și control. Eu puteam să spun că e o problemă dacă IGSU nu venise să controloeze de mai multe ori, dacă IGSU a scăpat să alerteze că există o problemă. De aici există o problemă executarea soluțiilor nu mai aparține de Departamentul pentru Situații de Urgență, nici de doctorul Arafat, nici de IGSU, nici de ministrul de Interne”, a explicat Arafat.
