Liderul PSD, Marcel Ciolacu, anunta joi dimineata, pe pagina sa de socializare, ca va merge astazi la Bruxelles unde va pleda pentru acrodarea statutului de candidat la Uniunea Europeana pentru Republica Moldova si Ucraina. Politicianul mai spune ca va cere sprijinul Parlamentului European pentru aderarea Romaniei la spatiul #Schengen.
Postarea integrala a lui Marcel Ciolacu:
”#Romania poate deveni un hub de stabilitate și dezvoltare regională!
Este un proiect pe care îl voi susține, astăzi, cu tărie, la Bruxelles, în fața partenerilor noștri europeni. Voi pleda, în cadrul reuniunii prim-miniștrilor și comisarilor europeni social-democrați, și pentru acordarea statutului de candidat la #UE pentru Republica Moldova și Ucraina.
România are datoria să fie alături de Republica Moldova la nivelul tuturor palierelor diplomatice!
În paralel, voi cere sprijinul președintelui Parlamentului European pentru aderarea României la spațiul #Schengen.
Agenda discuțiilor cu președinta Camerei Deputaților din Parlamentul Federal al Regatului Belgiei, Eliane Tillieux, și cu viceprim-ministrul, ministrul economiei și al muncii belgian, Pierre-Yves Dermagne, se va concentra pe identificarea celor mai bune soluții comune pentru a proteja puterea de cumpărare și nivelul de trai al cetățenilor, în contextul creșterii prețurilor la energie și combustibili.
Acesta este și unul dintre motivele pentru care flexibilizarea #PNRR pe zona de pensii este absolut necesară pentru România. Voi insista pentru acest demers al autorităților de la Bruxelles în cadrul întrevederii pe care o voi avea cu Nicolas Schmit, comisarul european pentru Muncă.”
