Seful SMURD a recomandat populatiei vineri seara, sa ramana calma in contextul tensiunilor tot mai mari de la centrala nucelara Zaporojie. Arafat i-a asigurat pe romani ca centrala e prea departe de tara noastra pentru a fi speriati.
”La acest moment, ce pot să vă spun, că lumea trebuie să rămână calmă, liniştită, Zaporojie este departe de România şi aici inclusiv din partea CNCAN-ului au fost făcute informări că nu există un pericol imediat, fiind distanţa mare, să fie un impact majori asupra populaţiei din România. Bineînţeles, orice situaţie se evaluează individual, dar aici nu vorbim de ceva care este în vecinătatea României”, a afirmat Raed Arafat, vineri seară, la Euronews România.
