Warning: Undefined variable $open_graphite_head in /home/dc360/public_html/wp-content/plugins/open-graphite/_open_graphite.php on line 619
- Advertisement -
AcasăPoliticaArafat: Noi nu putem opri virusul! Virusul nu știe legi, nu știe...

Arafat: Noi nu putem opri virusul! Virusul nu știe legi, nu știe nimic! E prezent! Ne protejăm, e bine, nu ne protejăm, își face treaba mai departe! Chiar și unii care respectă regulile se infectează! Nu putem spune că dacă am purtat mască și m-am dezinfectat pe mâini sunt scutit 100% de infecție!

- Advertisement -

Seful DSU Raed Arafat a declarat vineri dimineata ca virusul nu poate fi oprit de catre autoritati, ci efectul acestui apopte fi minimalizat daca oamenii asculta sfaturile acestora. Arafat a specificat ca exista pericol de infectare chiar si in randul celor care respecta regulile decise de autoritati, insa pericolul devine minim. Acesta a punctat ca nu este batut in cuie faptul ca daca oamenii se dezinfecteaza pe maini si poarte masca nu contecteaza 100% COVID-ul.

„Cât de greu va fi valul doi depinde de noi. Dacă reușim să stopăm creșterea, să începem o descreștere, care durează, e clar că putem ține situația sub control. Dacă nu se respectă regulile, dacă sunt presiuni să nu se ia anumite măsuri, restricții, dacă continuăm în această logică, s-ar putea ca lupta să fie mai grea și mai lungă”, a spus secretarul de stat.

„Toți se confruntă cu rezistanța împotriva purtării măștilor de protecție, a respectării regulilor. Măsurile de prevenire sunt soluția. Noi nu putem opri virusul. Virusul nu știe legi, nu știe nimic. E prezent. Ne protejăm, e bine, nu ne protejăm, își face treaba mai departe. Chiar și unii care respectă regulile se infectează. Nu putem spune că dacă am purtat mască și m-am dezinfectat pe mâini sunt scutit 100% de infecție, dar reduc riscul la minim”, a afirmat șeful DSU, adăugând: „Cu cât cresc mai mult cazurile în terapie intensivă, situația va fi mai grea, inslusiv să luăm niște măsuri de limitare elective pe care și alții le-au luat”.

- Advertisement -
- Advertisement -

Rețele de socializare

34,563FaniÎmi place
24,580CititoriConectați-vă
61,453AbonațiAbonați-vă

Important

- Advertisement -

Noutăți

- Advertisement -

1 COMENTARIU

  1. Degeaba vorbesc autoritatile . Prostii nu respecta nimic . Eu pe cei care nu se protejeaza nu i-as interna . Sa stea acasa si sa crape ca din cauza lor se imbolnavesc si oameni care se protejeaza .

Comments are closed.