Warning: Undefined variable $open_graphite_head in /home/dc360/public_html/wp-content/plugins/open-graphite/_open_graphite.php on line 619
- Advertisement -
AcasăPoliticaCand populismul politicienilor da pe afara. USR, PRO Romania, ALDE si PSD...

Cand populismul politicienilor da pe afara. USR, PRO Romania, ALDE si PSD nu sustin proiectul de lege privind eliminararea pensiilor speciale promiovat intens de PSD-isti si PNL-isti! Proectul propus de PSD-istul Adrian Solomon privedea extinderea abrogării pensiilor speciale la sportivi și oameni de cultură / Ponta: nu se va modifica nicio pensie speciala pentru că a fost făcută din ,,ingnoranță și șmechereală”

- Advertisement -

Azi ar trebui sa fie votat in Parlament proiectul de eliminare a pensiilor speciale. La o observatie mai mare a proiectului insa, acesta nu mai pare asa de ok, si in primul rand constitutional, fiind respins la CCR in caz ca ar fi votat de Parlament. Mai exact, proiectul propus de catre PSD-istul Adrian Solomon prevede ca aborgarea pensiilor speciale sa se extinda si sa curpinda si categorii precum sprotivii si oamenii de cultura.

Deputatul USR Cristian Seidler a propus marti, in Comisia de Munca, rediscutarea proiectului de lege privind eliminarea pensiilor speciale pentru ca membrii comisiei sa „elimine unele probleme”.

„Asta daca n-ar fi o gluma, as lua-o in serios”, i-a raspuns presedintele comisiei, Adrian Solomon ( inventatorul controversatului proiect PSD). „Am mai facut acest lucru, nu este niciun text regulamentar sa interzica”, a continuat Seidler.

ALDE a transimis de asemenea ca proiectul privind eliminarea pensiilor speciale este unul foarte populist si ca şi nu este firesc ca în prag de alegeri să fie luate decizii care nu rezolvă în niciun fel problema bugetară şi care afectează mai multe categorii profesionale. Partidul condus de Calin Poppescu Tariceanu sustine retrimiterea legii la comisii, pentru dezbatere.

Fostul premier Victor Ponta a declarat vizavi de controversatul proiect ca de la bun inceput a fost gandit pentru a nu trece de Curtea Constitutionala si ca a fost gandit in aceasta forma din ,,ingnoranță și șmechereala”

- Advertisement -
- Advertisement -

Rețele de socializare

34,563FaniÎmi place
24,580CititoriConectați-vă
61,453AbonațiAbonați-vă

Important

- Advertisement -

Noutăți

- Advertisement -