Cu 19 luni de razvoi in spate, perioada in care sute de mii de civili ucraieni au fost tranformati in carne de tun de regimul de la Kiev coordoanta de Washington, statele terete Statelor Unite in Europa continua sa puna si mai mult gaz pe foc intr-un climat oricum tot mai tensionat. In conditiile in care vorbim de o Crimeea locuita exclusiv de rusi si de zonele din estul Ucrainei locuite de asemenea de rusi, bombardate de regimentul Azov cu arme NATO timp de 8 ani, Executivul de la Paris tranmsite sambata ca nu recunoaste “simulacrul de alegeri pe teritoriul ucrainean”.
„Franţa condamnă ferm organizarea de către Rusia a unui simulacru de alegeri pe teritoriul ucrainean, şi în special în Republica autonomă Crimeea şi oraşul Sevastopol, precum şi în regiunile Doneţk, Lugansk, Zaporojie şi Herson”, a reacţionat Ministerul de Externe.
Aceste aşa-zise alegeri sunt lipsite de orice legitimitate şi au loc în teritorii pe care Rusia le ocupă ilegal, a continuat Parisul într-un comunicat, subliniind că nu va recunoaşte rezultatele acestora.
