Presediuntele PLUS Dacian Ciolos a declarat in urma cu putin timp inaintea sedintei formatiunii programata pentru azi (sambata) de la ora 15.00 in cadrul careia partidul pe care il conduce va urma sa fie „inghitit” de catre USR, ca fuziunea de azi a formatiunii USR-PLUS reprezinta ideea de la care USR si PLUS au pornit impreuna.
Acesta a declarat ca uniunea PLUS cu USR reprezinta scopul pentru care cele doua partide au muncit impreuna in ultimii 4 ani de zile. Ciolos a mai declarat ca fuziunea reprezinta de asemenea un test pentru cele douam partide conduse de el si Dan Barna. Ciolos a declarat ca daca USR-PLUS nu reuseste sa se alieze impreuna, atunci mesajele celor doua partide vor prinde greu catre societate.
„Uniunea cu USR se substituie pentru mine aceluiaşi scop pentru care am muncit de 4 ani de zile încoace. Acum, în campania pentru alegerile locale şi înainte cu câteva luni de alegerile generale cred că trebuie să arătăm că uniţi putem învinge resemnarea şi evitarea, pentru că acestea sunt lucruri care riscă să se înrădăcineze încet-încet nu doar în rândul membrilor din partid, dar mai ales în rândul votanţilor, celor pe care i-am avut în 2019 la vot şi pe care trebuie să îi avem la vot în 2020″, a declarat Dacian Cioloş.
„Fuziunea n-am decis să v-o propunem pentru că e un proiect uşor şi nici pentru că e un proiect cu rezultat simplu. Am propus fuziunea pentru că ea corespunde ideii de împreună cu care am pornit la acest drum. Dacă n-o să putem construi ceea ce visăm împreună cu cei pe care în mod natural ne simţim mai apropiaţi ca şi crez, ca şi obiective, ca şi viziune, cum o să putem construi cu cei care sunt mai departe de viziune a pe care o avem noi? Va fi nevoie de cât mai mulţi, noi trebuie să ne adresăm în primul rând României, tuturor românilor tuturor cetăţenilor români dacă vrem să fim credibili şi dacă vrem să facem schimbarea asta şi va trebui să convingem pe cât mai mulţi, nu doar înainte de alegeri să ne voteze, dar şi după aceea dacă ajungem la guvernare. Cumva, fuziunea este şi un proiect test, pentru că dacă nu reuşim să ne aliniem noi între noi, ne va fi foarte greu s-o facem cu oamenii care sunt mult mai departe, în momentul de faţă, de noi în ceea ce priveşte felul în care vedem lucrurile”, a spus Cioloş.
