Se continua pe acceasi tactica care a dus in cele din urma la fix nimic. Dupa ce in urma cu cateva ore presedintele s-a referit la cei nevaccinati ca fiind „conspirationisti’ si analfabeti care citesc fake news, fodtul ministru de Finante, Dan Valceanu, i-a numit marti seara pe acestia „antivaccinisti”. Legat de declaratia presedintelui, am spus deja ca o foarte mica aprte anevaccinatilor sunt de fapt conspirationisti si ca marea majoritate isi motiveaza alegerea din cu totul alte criterii decat cipuri in vaccin si antene 5G, insa declaratia lui Valceanu continua sa puna gaz pe foc, asta deoarece de asemenea doar o parte foarte mica parte din populatie (de obicei chiar acel procent extrem de redus care crede cele mai bizare teorii ale conspiratiei) este de asemenea antivaccnist. Dan Valceanu crede ca nu mai putinde 70% din populatia Romaniei nevaccinata se uita in gura Sosoacai.
„Este o situație pe care nu o mai credeam posibilă în România, pentru că atunci când țările din vest aveau această problemă majoră și nu exista vaccin, nu aveai altă variantă, virusul de abia apăruse și nu știam cum să facem să combatem acest virus și am avut lockdown și în România, și în alte țări. Situația la noi a fost bună, am reușit să luăm măsuri și să ținem sub control. Acum, având vaccin situația ar fi trebuit să fie mai bună.
Din păcate cred că e un caz unic unde acest curent anti-vaccinist de negare a virusului a prins atât de mult și antivacciniștii au reușit să influențeze oamenii să nu meargă să se vaccineze. De când a izbucnit valul 4, gradul de vaccinare crescut, dar noi trebuia să fim la momentul la care a izbucnit valul patru cu un nivel de vaccinare mai ridicat și nu mai eram în situația asta. Suntem totuși și acum la un nivel de vaccinare destul de scăzut”, a declarat Dan Vîlceanu.
