Gabi Firea a anuntat într-un comandament de urgenta la Primăria Capitalei cu privire la epidemia de coronavirus ca in momentul de fata aproximativ 1.000 de persoane se afla in carantina in Bucuresti, persoanele respective intorcandu-se din zone cotaminate cu coronavirus din alte tari. Primarul Capitalei a mai spus ca Municiplaitatea a decis ca la Spitalul Victor Babes sa se aloce un corp de cladire separat cu 60 de locuri pentru pacientii infectati cu virusul chinez. Firea a precizat ca intrarea in corp se face printr-un circuit separart inca de la intrare.
”Toate persoanele care s-au dus și s-au testat la Victor Babeș sunt sănătoase, au plecat acasă. 1.000 de persoane sunt autocarantinate la domiciliu. Spitalul Victor Babeș a alocat un corp de clădire separat, cu 60 de locuri, pentru pacienții infectați cu coronavirus. S-a creat un circuit separat de la poartă. Spitalul Colentina va funcționa ca spital suport, va primi pacienți care au nevoie de terapie intensivă ca să elibereze ATI de la Matei Balș. Și în perioada sărbătorilor s-a procedat la fel”, a sustinut Gabriela Firea.
Referitor la posibilitatea inchiderii scolilor in caz ca situatia se agraveaza, primarul Capitalei a declarat ca o sa tina cont de opiniile sefului SMURD Raed Arafat, ale doctorului Adrian Streinu Cercel si ale altor experti, urmand sa se ia o decizie la nivelul Comitetului Național.
”Principala întrebare a românilor este dacă se impune închiderea unităților de învățământ. Le-am transmis tuturor că toate deciziile se iau la nivelul Comitetului Național. Noi respectăm toate regulile care se impun în funcție de gravitatea situației. Țin legătura parmanent cu dl Raed Arafat, dl. Streinu-Cercel, ei sunt cei care transmit măsurile”, a sustinut primaul Capitalei.
