Imigrantii nu vor mai avea ce cauta in Sicilia. Președintele regiunii Sicilia Nello Musumeci a publicat o decizie de închidere a tuturor centrelor de găzduire a migranților din insulă.
„Până mâine la miezul nopții, toți migranții prezenți în +hot spots+ și în toate centrele de primire din Sicilia trebuie imperativ să fie transferați în instalații situate în afara insulei”, se arată în această decizie de 30 de pagini.
Textul interzice de asemenea oricărui migrant „să intre, să tranziteze sau să facă escală pe teritoriul regiunii siciliene cu ambarcațiuni, mari sau mici, inclusiv cele ale ONG-urilor”.
Președintele regiunii Sicilia Nello Musumeci a declarat ca „nu se mai poate continua cu invazia de imigranti”
