Cu toate ca suntem in plina criza economica iar tara naostra este tara membra NATO, guvernantii anunta ca Romania va anchiztiona noi cantitati de armament. Anuntul in acest sens a fost fauct de ministerul Economiei.
„Două decizii importante care susţin industria de apărare a ţării au fost aprobate în cadrul şedinţei de Guvern de astăzi: Hotărârea Guvernului privind suplimentarea bugetului Ministerului Economiei din Fondul de rezervă bugetară la dispoziţia Guvernului prevăzut în bugetul de stat pe anul 2022 şi OUG privind ajustarea preţurilor contractelor de achiziţie publică de produse/servicii, a contractelor sectoriale şi a acordurilor cadru atribuite în domeniile apărării şi securităţii”, a transmis, miercuri seară, ministrul Economiei, potrivit news.ro.
„În contextul conflictului din Ucraina, se impun acţiuni concrete în vederea protejării intereselor naţionale, inclusiv prin acţiuni de asigurare a unor capacităţi de producţie şi/sau servicii pentru apărare de interes strategic pentru securitatea naţională”, a mai transmis ministrul.
