Desi Romanai are deja cele mai multe trupe NATO pe teritoriul sau in cotnextul razboiului din Ucraina, presedintele Iohannis a anuntat joi seara ca noi trupe militare urmeaza sa soseasca pe teritoriul tarii noastre. Presedintele a reamintit ca inamicul este Rusia, menitonand ca flancul estic trebuie consolidat.
„Flancul estic trebuie consolidat, fiindcă agresorul este Rusia şi Flancul Estic trebuie să fie puternic. O apărare puternică pe Flancul Estic este singura garanţie pentru noi, pentru întreaga Europă. Aceste chestiuni sunt foarte clare. Nu suntem singuri, avem vecini, Moldova este foarte importantă. Chiar azi am avut o serie întreagă de discuții în care am explicat de ce trebuie să ajutăm Moldova.
Discuțiile continuă, mîine pe energie Trebuie să găsim căi prin care putem aduce prețurile la un nivel rezolnabil. pentru noi și pentru alții gazul este foarte important”, a spus Klaus Iohannis.
