USR a depus peste 60 de amendamente Guvernului PNL la legea bugetului pe anul 2020. Cele mai multe dintre amendamentele depuse de partidul condus de Dan Barna sunt pe zona de infrastrcutură iar după aceea la edcuație.
Printre cele mai importante pe zona de infrasatructură se regăsesc: Suplimentarea cu 160.000 mii lei a fondurilor pentru întreținerea infrastructurii rutiere, efectuarea unui studiu de fezabilitate pentru extinderea Aeroportului Iaşi sau fonduri pentru reabilitarea pasajului de pe DN6 peste Centura București.
Pe zona de edcuație cele mai importante ar fi: Fonduri pentru expertizarea seismică a clădirilor în care se află școli, fonduri pentru dotarea a 400 de școli de stat cu grupuri sanitare sau extinderea Programului-pilot de acordare a unui suport alimentar pentru preșcolarii și elevii
De asemena un amandament depuse de USR-iști cere tăierea fondurilor pentru ”academiile de politruci și sinecuriști”. Sumele acordate Academiei de Științe ale Securității Naționale și Academiei Oamenilor de Știință din România nu se justifică, în opinia USR.
Amendamentele depuse de USR pe infrastrctură:
– Suplimentarea cu 160.000 mii lei a fondurilor pentru întreținerea infrastructurii rutiere
– Plata avansului pentru drumul de legătură autostrada A1 Arad-Timișoara-DN 69
– Fonduri pentru realizarea podului de peste râul Arieș, județul Cluj
– Efectuarea unui studiu de fezabilitate pentru extinderea Aeroportului Iaşi
– Suplimentarea fondurilor pentru autostrada București-Brașov
– Fonduri pentru reabilitarea pasajului de pe DN6 peste Centura București
– Fonduri pentru varianta de ocolire a Sighișoarei
Amendamentele depuse USR pe educație:
Fonduri pentru expertizarea seismică a clădirilor în care se află școli
– Fonduri pentru dotarea a 400 de școli de stat cu grupuri sanitare
– Extinderea Programului-pilot de acordare a unui suport alimentar pentru preșcolarii și elevii
– Dublarea sumei alocate pentru a asigura 1 psiholog/ consilier școlar la 400 de elevi, în loc de 800
– Dublarea sumei alocate pentru lucrări de renovări la cele peste 2.000 de școli în stare precară, fără laboratoare de științe și săli de sport
– Finanțarea a 200 de posturi pentru profesori consilieri pentru sprijinirea elevilor în alegerea carierei
– Fonduri pentru 100 de posturi de profesori logopezi
– Majorarea bugetului pentru fondul de dezvoltare instituțională (FDI)
Unul dintre amendamentele importante depuse de USR introduce în legea bugetului pentru anul viitor obligația Ministerului Finanțelor Publice de a publica pe site toate comunicările din partea ordonatorilor principali de credite, precum virările, redistribuirile și modificările de credite.
”Amendamentul USR aduce un plus de transparență în modul de gestionare a bugetului statului în condițiile în care pe parcursul anului apar multe modificări la proiectul adoptat de Parlament”, se mai arată în comunicat.
Un alt amendament important al USR vizează fonduri pentru efectuarea unui studiu de fezabilitate pentru a interconecta sistemele informatice ale instituțiilor de stat.
”România se află pe ultimul loc din UE în ceea ce privește serviciile publice digitale. Realizarea acestui studiu de fezabilitate a fost prevăzută în Strategia Națională Agenda Digitală România, dar nu a fost niciodată bugetată”, mai avertizează USR.
Premierul Ludovic Orban a primit în aceastăî dimineață la guvern o delegație a USR condusă de Dan Barna, pentru a discuta despre amendamentele USR la legea bugetului pentru 2020.
