Fostul ministru al muncii, l-a criticat la Cluj pe premierul Florin Citu pentru fatpul ca a impartit liberali in suflul noi si restul. Acesta si-a exprimat de asemenea indirect sprijinul pentru actualul lider al PNL, Ludovic Orban, la Congresul din toamna. Acesta a spus ca nu a vazut pana la Orban om care sa rapsuna la telefoanele oricarui membru PNL si sa se consulte cu orice coleg , asa cum a facut actualul lider al PNL.
„Prima condiţie ca să fii lider este să îţi placă oamenii. Să nu vii doar să îţi faci o poză sau să te urci pe scenă să spui câteva cuvinte. Trebuie să îi asculţi, să stai de vorba cu ei. Nu te urci în măşină şi trânteşti uşa, ci stai de vorba cu ei. (…) Eu nu am văzut om care să răspundă tuturor telefoanelor, aşa cum ştiu că a făcut-o Ludovic Orban în aceşti ani, indiferent de pesoană. Nu am văzut om care să se consulte cu fiecare membru al PNL aşa cum l-am văzut pe preşedintele Orban”, a declarat Violeta Alexandru, în cadrul Conferinţei de alegeri a organizaţiei judeţene PNL Cluj.
Alexandru chiar a precizat că acest tip de discurs este periculos și induce ideea că unii liberali sunt câștigători, iar alții niște învinși: „Sunt de trei ani în partid. Judecând după numărul de ani în PNL, aş fi suflu nou. (…) Judecând după vârstă, mă duc spre suflul vechi. Această abordare, pe care eu nu o înţeleg, sugerează separare între oamenii din Partidul Naţional Liberal. Noi suntem o singură echipă. Această viziune despre echipa câştigătoare ca şi când ceilalţi sunt nişte pierzători, nişte rebuturi, duce la o fracţionare între membrii PNL. E foarte periculos. Suntem o singură echipă”.
